- Time limit: 4.00 s
- Memory limit: 128 MB
Uolevi voi tehdä kaksi operaatiota: lisätä kirjaimen pinon ylimmäksi tai poistaa pinon ylimmän kirjaimen. Kuinka monta operaatiota Uolevin pitää tehdä vähintään, jotta pino on alussa ja lopussa tyhjä ja prosessin aikana palikat muodostavat ainakin kerran jokaisen sanan.
Syöte
Syötteen ensimmäisellä rivillä on kokonaisluku $n$: sanojen määrä. Tämän jälkeen syötteessä on $n$ riviä, joista jokainen sisältää yhden sanan. Kaikki sanat muodostuvat kirjaimista A–Z.
Tuloste
Ohjelmasi tulee tulostaa yksi kokonaisluku: pienin mahdollinen operaatioiden määrä.
Rajat
Kaikkien sanojen yhteispituus on enintään $10^5$ merkkiä.
Esimerkki
Syöte:
3
MAIJA
KAALI
AAPELI
Tuloste:
28
Selitys: Uolevi lisää ensin kirjaimet I, L, A, A, K, jolloin sana KAALI on muodostunut. Sitten hän poistaa kirjaimet K, A, A ja lisää kirjaimet E, P, A, A, jolloin sana AAPELI on muodostunut. Lopuksi hän poistaa kaikki kirjaimet pinosta, lisää sanan MAIJA kirjaimet ja poistaa taas kaikki kirjaimet. Yhteensä operaatioita on 28.